субота, 26. октобар 2019.

Saveti za uređenje doma - boje zidova

Pošto sam po struci arhitekta, rešila sam da otvorim novu rubriku na blogu. Rubrika će se zvati Saveti za uređenje doma i tu ćete naći savete i cake kako na što bolji način da kreirate ili oživite već postojeći prostor. Namerno koristim reč dom, jer je dom topao i mesto gde živi porodica a kuća može biti bilo gde.


Današnja tema su boje zidova. Smatram da boje vode veliku ulogu u našem životu i utiču na raspoloženje. U psihologiji se velika važnost pridaje njima pa smatram da su veoma važne i u uređenju enterijera. 

"Boje, baš kao i crte lica, prate emocionalne promene" 
Pablo Pikaso


Svako od nas različito reaguje na boje i na svakog različito utiču. Kod nas je bela boja znak čistoće i nevinosti, kod drugih kultura je znak tuge i žalosti. Negde se nosi crnina kada se desi smrt voljene osobe a negde belo. U nekim kulturama se nose i vesele boje. Sve zavisi od običaja i tradicije. 
Nekog će žuta podsetiti na sunce i leto, dok će drugog podsetiti na jesen i opalo lišće. I osobe i njihovi pogledi na svet se razlikuju pa će i tako pogledi na boje. 

U suštini svi smo različiti ali postoje boje koje utiču na naše raspoloženje, krvni pritisak i mentalno zdravlje uopšte. 
Pa nikom ne bi bilo prijatno da provodi mnogo vremena u maloj prostoriji sa crnim zidovima. Tamna boja vizuelno smanjuje prostoriju, zbog toga se koristi u svetu mode kao efekat sužavanja obima figure. Crna boja apsorbuje sve boje u svetlosnom spektru i nikako je ne bi preporučila za boju zidova. Ma koliko da je velika prostorija, celokupno krečenje u crno je loš izbor. Nameštaj u crnoj boji može i u većini slučajeva izgleda elegantno i sofisticirano ali crni zidovi mogu da izazovu samo depresivno raspoloženje. 


Sa druge strane, bela boja reflektuje svu svetlost i zbog toga vizuelno povećava prostoriju. Nekad je teško gledati u nju zbog refleksije i treba biti pažljiv. Nikako ne bih preporučila sve zidove u kući da budu beli jer tako deluje hladno i sterilno a mnogo brže upija nečistoće. Prostorije, kao što je kuhinja, vrlo brzo će biti upljane ako su bele. Ako su prostorije manje, možete da plafon okrečite u belo i to vizuelno povećava prostoriju. 


Stigli smo do boja i koja šta označava. Zidove možete da kombinujete, krečite u jednu boju ili da lepite tapete. Tapete su veoma popularne u poslednje vreme i vratile su se na velika vrata. Nisu skupe a mogu da potpuno promene izgled prostorije. 

Savet plus: ako ne želite da krečite, možete tapete da zalepite na jedan zid prostorije ili da iskoristite dekorativne stikere. Možete ih kupiti u prodavnicama nameštaja ili kod Kineza. Za par stotina dinara, dobijate zanimljiv detalj.

Da se vratimo na boje, kada sam birala boje za krečenje naše kuće, birala sam samo pastelne. Smatram da mogu da se lako kombinuju sa nameštajem, svetle su i deluju jako smirujuće. U zavisnosti koje boje volite, možete da se vodite tom logikom.
Naša dnevna soba je pastelno plava. Plava je verovatno najvoljenija boja za zidove. Podseća na more, nebo, smiruje i opušta. Psiholozi kažu da plava boja snižava krvni pritisak, usporava rad srca i smiruje disanje pa je idealna za spavaću sobu i kupatila. Neke studije pokazuju da povećava kreativnost pa je dobar izbor i za radne prostore. Pošto je moj radni prostor u većini slučajeva u dnevnoj sobi, plava je idealna. Kod izbora plave treba voditi računa da ne bude previše hladna ili previše tamna, tada može da bude depresivna. Niko ne voli da uđe u prostoriju, gde se oseća nelagodno. 
Za spavaću sobu sam izabrala pastelno zelenu, nešto poput svetlo mint boje. Jako je prijatna za oči, deluje smirujuće i daje osećaj svežine. Poseća na prirodu, na travu, lišće... U školama se često koristi ova boja jer psiholozi kažu da podstiče kreativnost i veštinu čitanja. Može da bude dobar izbor za kancelarije, ako se ne pretera sa detaljima. Zelena se koristi i u bolnicama jer je dokazano da smanjuje nivo stresa i utiče pozitivno na naše mentalno zdravlje. 


Za Magdaleninu sobu je ona sama odabrala ljubičastu a ja sam samo nijansirala da bude prijatna za oči. Njena soba ima krovni prozor i trebala nam je svetla i vesela boja. Lavanda je bila odličan izbor, prijatna je za oči i jako dobro utiče na raspoloženje. Ljubičasta je kombinacija plave i crvene pa je od plave uzela smirenost a od crvene temperament. Svetlije boje mogu da pomognu pri meditaciji, opuštanju i harmoniji, dok tamne boje u velikoj količini mogu da izazovu depresiju. Pošto ljubičaste nema u prirodi, postala je simbol moći i luksuza. Ako se lepo kombinuje sa nameštajem, deluje egzotično i luksuzno. Sa druge strane, ako se pretera može da deluje veštački. 


Crvena boja simbolizuje ljubav i jako je temperamentna boja. Po meni, nije pravi izbor za zidove jer može lako da izazove bes i uznemirenost. Svetla boja nije prijatna za gledanja a tamna izgleda depresivno. Veoma problematična boja za zidove. Detalji i nameštaj su bolji izbor nego zid. Imajte na umu da se taminiji zidovi kasnije teško boje u svetle. 

Još jedna problematična boja je žuta. Može da bude optimistična i stimulativna ali kao i crvena, da izaziva bes i ankcioznost. Treba paziti da se ne pretera kod žute boje jer može da smeta očima. Bebe ne vole žutu boju i često se osećaju tužno i plaču, pa nikako nije za dečije i spavaće sobe. Previše žute boje može da izazove glavobolju i mučninu kod odraslih osoba pa je treba koristiti na maloj površini. 


Narandžasta je mnogo bolji izbor od crvene i žute. Ima široki spektar i kajsijasto narandžasta je jako prijatna za gledanje. Jako naranddžasta se odlično kombinuje sa tamno zelenom, tamno plavom i sivom. Može da razbije svaki prostor i da mu osećaj toplote i uzbuđenosti. Tamnije nijanse nisu nikako za spavaću sobu jer narandžasta je energična boja. Naučno je dokazano da podstiče protok krvi u mozgu pa je odličan izbor za kancelarije. 

Ružičasta je jako nežna i smirujuća boja. Njeno trenutno dejstvo je da umanjuje količinu energije ali studije su pokazale da na duže staze deluje razdražljivo. U suštini svaka boja na svakog različito deluje. Za ružičastu se obično kaže da je ženska boja i vremenom je postala simbol ženstvenosti. Obično se koristi za dečije sobe ili salone. 

I na kraju nam ostaju neutralne boje, poput braon i sive. Siva ukazuje na depresivna stanja, na bolest i nedostatak imuniteta. Može da deluje loše ako je cela prostorija tamna. Veoma dobro se kombinuje sa drugim bojama pa možete da je razbijete jako narandžastom ili žutom. Prostorija će odmah da dobije drugu dimenziju. 
Braon boja se povezuje sa toplinom i prirodom. Svetlo braon, odnosno bež je veoma voljena i zahvalna boja. Često se koristi u prostorijama gde su pušači jer se ne vidi količina dima. Takođe je i siva odlična u te svrhe. Na belim zidovima se u roku od nekoliko meseci primete tragovi dima i poprimaju drugu boju. Braon boja se povezuje sa udobnošću i sigurnošću i često asocira na hranu. Može se koristiti za kuhinje i trpezarije. Lako se kombinuje sa drugim, veselim bojama. Bež se odlično kombinuje sa pastelnim bojama, dok se braon uklapa sa tamnim bojama. 


Nadam se da su vam ovi saveti bili korisni. Već godinama krečimo sami i ako vas zanima da napišem post o tome kako da sami okrečite svoju kuću, pišite mi.
Takođe mi pišite šta vas još zanima u vezi sa uređenjem doma.

2 коментара: